eneseareng ⎮ eneseteostus
KUIDAS MINUST SAI KLIENDIKOGEMUSE ENTUSIAST JA NÕUSTAJA.
Mõtesta, mida sa tegelikult tahad veel oma elus teha.
Kui hakkasin peale Baltika perioodi oma uut eluetappi planeerima, 2020 aaastal, küsisin endalt - mida ja miks ma tegelikult elus tahan edasi tegema hakata. Kas jätkata tööturul või oodata peagi saabuvat pensioniaega ja jääda jalgu kõigutama …. või teha midagi uut? Olen tegutseja, avatud meelega ja uudishimulik ning maailmas toimuvad muutused, arengud lähevad mulle korda.
Otsisin vastust küsimusele - mida ma tegelikult ikkagi tahan tegema hakata. Püüdsin olla enda suhtes aus ja avatud meelega. Kasutasin karjääri planeerimise, enese mõtestamise metoodikaid. Määratlesin oma ootused, kogemused, teadmised jne. Samuti tunnetasin, mis on minu tänased hirmud ja uute tegevustega kaasnevad oletatavad nõrkused, puudused. Aga mis peamine, mõistsin, mis mind tänases päevas, pigem antud eluetapis, motiveerib. Soovitan ka teil selleks aega võtta – tulemus võib olla silmiavav ja nii on elus edaspidi lihtsam keerulisi otsuseid ning valikuid teha.
Mina tahtsin edasi areneda ja soovisin omal viisil ettevõtlusesse panustada, saada kliendikogemuse eksperdiks. Samas tunnetasin vajadusi, mida ma peaksin juurde õppima, et oma varasemaid kogemusi ja uusi teadmisi, metoodikaid nõustamisel, koolitustel jne rakendada.
Seada sihte ja viia need ellu.
Õppisin täiskasvanute koolitajaks .
Omandasin kasutajakogemuse (UX) kujundamise ja disainimise protsessi ja metoodika. Nüüd olid mul teadmised ja kogemused tervikliku kliendikogemuse kujundamise ja rakendamises osas (UX, CX, EX, MX).
Kujundasin oma persoonibrändi ja kodulehe.
Tegin aktiivselt kliendikogemuse teemadel blogi postitusi.
Alustasin RE:kogemuste “Mineviku kogemus tuleviku käsutusse” ja portfoolio all kogemuslugude ja õppetundide jagamist, teemadel kliendikesksete kogemuste loomine, tulemuslik juhtimine ja eneseareng/eneseteostus.
Alustasin koostööd erinevate ettevõtetega; tegin koolitusi, projekte ja osalesin pakkumistes.
Ära unusta teha vahekokkuvõtteid ja anda hinnangut olnule/saavutatule, mõeldes, kuidas edasi.
Olin jõudnud ära teha peamised eeldused oma iseseisva konsultandi töö ja teenuse pakkumiseks. Sellega seoses olid mul selged ootused ja lootused. Otsides projekte, tehes pakkumisi, hakkasin mõistma, et tänasel ärimaastikul on alustajal koolitajal päris keeruline teenuse vajajateni jōuda. Nagu iga uus asi, nii ka see võtab aega, et oma teenust juurutada ja turule teadvustada. Kaua siis? Vanad olijad ütlevad, et aastaid. Projektide kallal töötades, tulid minu jaoks esile mitmed kitsendavad faktorid ja tasapisi hiilis südamesse segane tunne, et kas tegelen ikka enda jaoks kõige õigema fookusega. Lisaks jõudsin oma sisetunde põhjal järelduseni, et üheks minu rahulolematuse põhjuseks võib olla ka turu ootus ja minu iga/vanus, ambitsioonikuse vähesus end müüa, kuid ka madal kirg igal juhul uusi projekte teha. 2024 aasta keskel jõudsin tõdemuseni, et antud eluetapil kliendikogemuse teemadega tegelemine on minu jaoks pigem silmi särama panev hobi kui töö.
Kas see on nõrkuse ilming, kui sa asju enda jaoks ümbermõtestad; mõistad, kuhu soovid ja saad iseseisvalt panustada; teed seda, millel on olemas reaalne ootus ja vajadus? Usun, et see on pigem tugevus. Vahepealne konsultandi periood andis mulle enam kliendikesksema lähenemise ja õpetas oma mõtteid, ideid kuulaja vajaduste seisukohalt esitama.
Kuidas edasi? Kus on siis minu tänane ja homne fookus?
Luues oma persoonibrändi, soovisin mõtestada ja seostada oma varasemad ja juurde omandatud teadmisi, kogemusi, oskusi üheks tervikuks.
Eesmärgiks on siduda erinevate kliendikogemuse teemadega Baltika Grupi kogemuslugusid ja jagada saadud õppetunde. See, mida Baltika saavutas, muutudes/arenedes tootmisettevõttest rahvusvaheliseks jaekaubandusettevõtteks, on Baltikumi regioonis kordumatu ja ainulaadne ning väärib jagamist. See on ka paljude minu endiste kolleegide ootus. Tartu Ülikooli Pärnu kolledži üliõpilastelt saadud tagasiside - tee seda kindlasti, aga koos praktiliste näpunäidetega.
Erinevate ettevõtete juhtidega tehtud intervjuudest jäi kõlama mõte - kirjuta kliendikogemuse kujundamisest ja selle seostest strateegiatega, jaga oma teadmisi ja seosta teooria praktikaga, sest sa oskad näha teemat ettevõtja seisukohalt. Paku erinevaid tööriistu, nõusta kliendikogemuse teemadel ja tee ettevõtetele vastavaid koolitusi.
Kõik need ootused ja soovitused innustasid mind alustama kliendikogemuse teemadel raamatu kirjutamisega.
Kokkuvõtvad soovitused:
Uute väljakutsete leidmiseks on ülioluline olla enda vastu väga aus. Enda mõtestamine, selleks erinevate metoodikate kasutamine olid väga kasulikud ja tulemuslikud mõistmaks, mida sa antud eluetapis tegelikult teha tahad, milleks oled valmis ja miks. Oluline on seada sihte ja püstitada reaalseid eesmärke. Teha vahekokkuvõtteid ja vajadusel täpsustada oma ootusi ja motivatsiooni. Mitte karta teha muudatusi oma fookustes. Õige motivatsioon innustab, paneb silmad särama ja tegutsema.
Meeldetuletuseks:
Igas eluetapis on meil erinevad soovid, ootused ja eneseteostuse vajadused. Need tuleb enda jaoks selgeks mõelda / mõtestada, siis on kergem teha valikud ja neid ellu viia.