eneseareng eneseteostus

Ometi nii ei läinud. Juhtusin kuulma Baltika tööalast probleemi, mis oli seotud jaekaubanduse valdkonnaga. Selleks ajaks oli mul kogemuste seljakotis minu enda lipsufirma loomine ja juhtimine, lisaks koostöö Briti moeettevõttega NEXT ning selle frantsiisi NEXT Kaubamaja juhtimine Tallinnas Viru tänaval. Seega, kuulates nende probleemi, tekkis mul kiusatus neid aidata. Kirjutasin A4 teksti võimalikest lahendustest antud vajadusele ja see kõik lõppes töölepinguga, mida abikaasa (Meelis Milder, Baltika Groupi juht aastatel 1987-2019) kolleegid soovitasid Baltikal minuga teha.

MINU KOGEMUSLUGU: ETTEVÕTJAST TIPPJUHIKS.

Ettevõttesisene eneseareng ja karjäär

Seda kogemuslugu tuleks alustada looga, miks ja kuidas ma üldse Baltikasse tööle sattusin, sest me olime kunagi abikaasaga kokku leppinud, et me ei tööta samas firmas ja kohe kindlasti mitte üksteise alluvuses.

Väga selge strateegiline eesmärk ja kindlad kokkulepitud fookustegevused selle saavutamiseks. Sellises situatsioonis areneb kogu organisatsioon ja juhtidel on väga suur roll toimuvaid muutusi juhtida. Kogu selle protsessi jooksul toimus minu kui juhi ja professionaali areng paljudes valdkondades: jaekaubanduse professionaalina, brändide arendajana, kontseptsioonide arendaja ja rakendajana aga ennekõike juhina. Sa arened koos organisatsiooni ja kolleegidega. See on protsess, milles on loomulikud tõusud, mõõnad ja ka super õnnestumised. 

Tippjuhiks kujunemine, arenemine:

Töötamine 20 aastat Baltimaade suurimas moefirmas (töökogemus Baltikas 1999-2019), kus minu esimeseks suurimaks strateegiliseks väljakutseks oli koos kolleegidega muuta, arendada Baltikat kui tuntud kohalikku tootmisettevõtet tugevaks rahvusvaheliseks jaekaubandusettevõtteks.

MILLISED ISIKUOMADUSED JA OSKUSED AITASID MUL TIPPJUHIKS SAADA:

  • Valmisolek töötada maatriksstruktuuris / suures organisatsioonis, mis eeldab oma ekspertteadmiste jagamist erinevate osakondade vahel, head kommunikeerimist ja protsesside tundmist ja juhtimist 

  • Oskus eesmärkidele pühenduda, olla järjepidev oma ettevõtmistes

  • Valmidus võtta vastu uusi väljakutseid ja mitte karta eksida

  • Osata suhelda erinevate rahvuste ja generatsioonidega, koostööle orienteeritus

  • Empaatiavõime, soov mõista kolleege ja samas motiveerida neid kokkulepitud eesmärke täitma

  • Enda ja oma tiimi arendamine ja motiveerimine

  • Oskus hoida ja arendada suhtlusvõrgustikku

  • Sisemise motivatsiooni olemasolu

  • Mõistmine, et juhiks tuleb areneda ja kasvada 

MIDA PIDIN JUURDE ÕPPIMA:

  • Kuidas töötada suurettevõttes, maatriksstruktuuris

  • Kuidas juhtida strateegilisi muudatusi ja inimesi muudatuste keskkonnas

  • Kuidas viia läbi arenguvestlusi, kuidas anda kolleegidele tagasisidet, kuidas ise reageerida nendepoolsele tagasidele

  • Õppida teisi kuulama ja mitte arvama, et ma ise olen see kõige targem

  • Kuidas inimesi tunnustada ning, et termin fun on loomulik, kohustuslik tööelu osa 

  • Mõista, et suured eesmärgid tuleb jagada etappideks ning oluline on osata  vahetulemusi ja etappide õnnestumisi tähistada, nii saab ellu viia suuri eesmärke

  • Olla kursus erialaste uuenduste ja trendidega. Tegeleda pideva enesetäiendamise, tööks vajalike teadmiste kogumisega läbi erinevate koolituste, seminaride ja konverentside. Jagada saadud teadmisi oma kolleegidega, et olla samas infoväljas

  • Leida enda jaoks tasakaal - vaimse ja füüsilise tegevuse vahel, et hoida end läbipõlemise eest

Kokkuvõtvad soovitused: 

Juhiks kasvatatakse, arenetakse. Kuid arvesta, et sa jääd oma kolleegidele meelde ennekõike läbi nende isikliku tööalase kogemuse, kes sa juhina just nende jaoks olid. 

Pöördusin mõned aastad tagasi oma 40-e endise kolleegi / koostööpartneri poole saamaks tagasisidet endast kui juhist ja partnerist. Puhas õpiku case study.  See oli mulle väga põnevaks tagasisidemeks, kogemuseks. Rullus lahti minu juhiks arengu teekond. Kui rabe oli see algusaastatel ja kuidas järk-järgult kasvasin ja arenesin tugevaks, kolleege inspireerivaks tippjuhiks.

Seega tuleb paljusid kompetentse õppida ja endas arendada ja heaks juhiks kujunemine on kindlasti üks nendest. Peep Vainu ja Mare Porgi koolitused olid abiks sellel teekonnal.

Ma polnud kunagi lihtsalt inimeste juht, vaid arendusprojektides ka aktiivne koostööpartner. Sellises situatsioonis on koostöö efektiivsuse saavutamiseks oluline eesmärkide, protsesside ja fookustegevuste, kokkulepete olemasolu, et igaüks näeks enda “Päikest”, kohta - kus ja kuidas end teostada, panustada ja areneda. Need on efektiivsed meeskonnad ja nii saad sa olla juhina osa selles.

Previous
Previous

Minu kogemuslugu: tippjuhist konsultant-koolitajaks

Next
Next

Minu kogemuslugu: õpetajast ettevõtjaks