
TARTU TURUHOONE
projekti kogemuslugu!
November 2021 - veebruar 2022, Tartu
PROJEKTI TAUST JA VAJADUS:
Tartu turuhoonel on pikk ja väärikas ajalugu. Tihedas kaubanduskonkurentsis on aga klientuur vananev ning eristumist on vähe. Paljudel on harjumus turul käia, mõnel lausa lapsepõlvest.
Mis teeb tänasel kauba ülekülluse ajastul turust turu?
Millised on eelised kodupoe ees?
Kuidas tõsta turu külastaja kliendikogemust ja kaasata uusi kliente?
Milliseid uusi teenuseid oleks vaja arendada?
Kuidas inspireerida ja aidata kauplejatel suurendada nende teadmisi oma toote müümisel?
Tartu turu juht, Rene Kiis nägi võimalust areneda ning tõstatas nendepoolse vajaduse, mis sai antud projekti sisendiks:
Soovime Turuhoone (Tartus, Vabaduse pst.1) kontseptsiooni, väljapanekut, klienditeenindust kaasajastada .
Koostöö projekt Kliendiuuringud juhi Mari Arnoveriga uurimaks
MIS TEEB TURUST TURU.
PROJEKTITIIM:
Mari Arnover, projektijuht: www.kliendiuuringud.ee
Maire Milder: www.mairemilder.ee
See projekt vajas erinevate kogemuste ja teadmistega konsultante. Mari Arnover pöördus minu poole. Meil on temaga teineteist täiendav kogemustepagas: tema on kliendi uurija, brändistrateeg ja mina olen müügikeskkonna analüüsija, kliendikogemuse strateeg.
Meie koostöö andis võimaluse pakkuda sellele projektile väga mitmekülgseid tahke - erinevate sihtgruppide kliendiuuringut, brändituuma ja brändistrateegia arendamist, olemasolevate müügikeskkkondade analüüsi koos turule sobivate müügi- ja teenindusstandardite väljatöötamist. Lisaks rentnike praktilist koolitust.
PROJEKTI ÜLEVAATE SKEEM:
mis koosneb 4 erinevast moodulist:
projekti sisend ja kokkulepped
3 etapiline protsess
iga etapi väljund materjalid
projekti tulem
Meetoditena kasutasime:
vaatlusi, vestlusi, intervjuusid, arutelusid, koolitusi, tagasisidestamist.
Projekti töökeskkonnaks olid:
kokkusaamised /arutlused Turuhoones ja/või Zoomi vahendusel.
1. ETAPP:
Selles etapis tuli väga hästi välja, kuivõrd suure ambitsiooniga on tänane Tartu turu meeskond. Kui senini olid nad käsitlenud oma klientidena ennekõike turu rentnikke, siis nüüd võtsid nad omaks mõlemad osapooled - turul ostlejad/tarbijad ja müüjad/rentnikud. Nad olid valmis käsitlema turgu kui brändi ja see on suur väljakutse! Selle väljatöötamine, omaks võtmine ja rakendamine!
See tekitas vajaduse, et meil tuli selle projekti raames tutvustada ka brändi loomise, arendamise ja hoidmise alustalasid.
Mari läbiviidud intervjuudest tuli selgelt välja, millised on tänaste ja tulevaste potentsiaalsete klientide ootused ja vajadused.
Turuhoone müügisaali analüüs, süsteemne organisatsiooniväline vaatlus “läbi kliendi silmade” ja selle visuaalne vormistamine, tekitas tervikpildi ning andis meie partnerile hulgaliselt ideid, järeldusi ning tõi esile võimalusi keskkonna arendamiseks ja parendamiseks.
Võrdlus turu asukoha lähedal olevate konkurentidega näitas selgelt, kuidas turg peab hoidma ja arendama ennekõike oma turulikku käekirja.
E-keskkondade analüüs tõi esile selle tänased nõrkused ja samas edasised võimalused toetamaks turu brändi ja loodavat kliendikogemust.
Olemasoleva keskkonna analüüsist ja intervjuudest saadud leiud on väärtuslikuks sisendiks arendusteks ja muudatusteks.
2. ETAPP:
Eesmärk tegeleda turu brändi tuuma ja brändistrateegia väljatöötamisega.
Partner läks seda teed, et tellis meilt brändi tuuma, millele järgnesid arutelud, et saada kinnitatud sisend brändistrateegia väljatöötamiseks.
Turg andis lisasisendi, turu turunduskontseptsiooni.
Siinkohal võib teoretiseerida, mis on brändi seisukohalt lihtsamini / kiiremini omaksvõetav tee, kas teha tuuma väljatöötamist koos turu meeskonnaga läbi workshoppide või valmistada neile materjalid ette, et siis koos nende ja partneritega seda arutada ja kinnitada. Oluline on, et kõik need, kes hakkavad tegelema brändi strateegia rakendamisega, mõistaksid brändi nüansse ja suudaksid sealt saada vajalikku inspiratsiooni.
Mari poolt valminud brändistrateegia dokument oli kontseptuaalselt ülesehitatud. Seda loeti ja arutati, täiendati ja täpsustati nii sõnastust kui sisu. Iga pisemgi nüanss oli oluline. Sellest sai Tartu turu arengu alustala.
3. ETAPP:
Müügikeskkonna väljapanekute ja klienditeeninduse kaasajastamine oli selle projekti esialgse vajaduse põhiteemaks. Olemasoleva keskkonna analüüs näitas aga lisavajadusi keskkonnas saadava kliendikogemuse parendamiseks.
Siinkohal on oluline meelde tuletada, et tuleb teada, mille suhtes loodavat ja saadavat kliendikogemust mõista. Klient kogeb läbi oma kõikide meelte keskkonnas brändi! Tartu turule oli projekti käigus loodud brändi kontseptsioon ja see oli ka sisendiks kliendikogemuse väljatöötamisel. Bränd ja standardid toimivad käsikäes!
Klassikalised müügi ja teenindustandardid kohandasin Tartu turu tingimustesse. Töötasin välja tööriista, mis aitab neil standardeid oma keskkonda rakendada, vajadusel arendada ja täiendada.
Koostöö turu ja tema partnerite vahel, nende omavahelised kokkulepped on olulised väljakutsed brändi rakendamise teekonnal.
Turu juht tellis oma partneritele koolituse, kuidas rakendada väljatöötatud Tartu turu brändi olemust müügikeskkonnas iga rentniku müügikohas ja nende poolt pakutavas teeninduses.
JÄRELDUSED:
Jõudu ja rohkelt inspiratsiooni, motivatsiooni Tartu turu tiimile ja partneritele nende uute väljakutsete realiseerimisel!
Turu juhtkond oli teadvustanud vajadust arenguks ja projekti käigus lisandus veelgi tugevam vajadus turu brändi ja brändistrateegia väljatöötamiseks, et soovitud arendus, muutus ei jääks juhuslikuks ja eklektiliseks.
Projekti olid kaasatud turutiim ja nende tuumikpartnerid, see lihtsustab hiljem muudatuste ja arenduste rakendamist, nad mõistsid uuendusi ja nende vajadust ning saavad saadud teadmisi oma töös kasutada.
Kõik see, mis oli projekti algse sisendiga seotud; sellele lahenduste, ideede ja uute võimaluste pakkumine; ja väljatöötatud ideed võeti turu juhttiimi poolt kiiresti omaks, kuid nende rakendamiseks on turu juhil vaja välja töötada nendepoolne nii pikakajaline kui lühiajaline tegevuskava koos eeldatavate ressurssidega - aeg, inimesed, finantsid.
Samas turu alustala, loodud brändistrateegiat, lühendati, muudeti kompaktsemaks ja rohkem enda omaks, mida on neil ilmselt lihtsam hakata oma tiimi ja partneritega realiseerima, hoides põhidokumenti endal käepärast, et vajadusel saada sealt lisainfot, ideid jne. Sidususe hoidmine brändistrateegia dokumendi ja lühendatud versiooni vahel on kriitilise tähtsusega!
Hea on omada suurt pilti ja samas teada detaile; oluline on, et arendatu, rakendatu vastaks brändi vundamendile!
6 kuu, 12 kuu pärast on vaja teha meiepoolsed järelkonsultatsioonid, tagasipeegeldused kõrvalvaataja pilgu läbi ja brändistrateegiat tundes, andes turu juhtkonnale kindlustunde ja lisamotivatsiooni valitud arenduse rakendamisel.
Tulevaste projektide seisukohalt tundub, et me võiksime oma projekti lisada ka müügikeskkonna ja kommunikatsiooni arenduse / väljatöötamise etapi, mis tagaks väljatöötatud strateegiate lihtsama rakendamise.
Tänan kaasa mõtlemast!
Iga projekti kogemuslugu õpetab meile midagi.
Kas ka sinu ettevõttel oleks vaja läbi viia kliendikogemuse analüüsi, et välja selgitada uusi arenguvõimalusi ja vajadusi? Või sa tead juba, mida tuleks muuta, kuid sa ei tea, kuidas seda teha?
Küsi pakkumist oma tulevasele projektile.