Majanduskeskkond on muutunud, klientide vajadused samuti

MAJANDUSKESKKOND ON MUUTUNUD, KLIENTIDE VAJADUSED SAMUTI - KAS SA TEAD, MILLISES SUUNAS PEAKSID SINA OMA ETTEVÕTTEGA LIIKUMA?

Lõpus leiad ühe mõttespikri, mis aitab sul otsusele jõuda!

MÕTTED / MÄRKSÕNAD / KÜSIMUSED.

Füüsilise keskkonna hinnalised ruutmeetrid - kui ökonoomselt me neid oma äri jaoks kasutame?  Kas sa näed  enda jaoks uusi võimalusi ja lahendusi, et muuta / arendada oma brändi / keskkonna kontseptsiooni, et kiiresti muutuvas maailmas  pakkuda oma kliendile tema ootusi ja vajadusi rahuldavaid lahendusi? 

Kas sa tead, mida su klient vajab? Kas sinu teenus / toode suudab kliendi muutuvaid vajadusi rahuldada? Millised vajadused muutuvad? Miks on need muutunud ja kuidas teie ettevõte suudab tarbija probleemile sobilikke lahendusi pakkuda? Kas sa oskad vaadata / leida oma äris jätkusuutlikkuse aspekte?Kuivõrd sa oled mõtestanud ja analüüsinud seda teemat kahest erinevast vaatenurgast - kliendi seisukohalt ja ettevõtte omast? Miks sa peaksid neid erinevatest vaatenurkadest analüüsima?

Kõikide valikute keskpunkti tuleb paigutada inimene, sest ükskõik mida me teeme või müüme, alati on mängus inimolendid – kasutaja, ostja, vahendaja, paigaldaja, teenindaja, müüja või mistahes muu rolli esindajana. Inimene pole võimeline eksisteerima ilma keskkonnata. Kui seame selle juhtmõtte oma kõikide otsuste etaloniks, siis see tähendabki ringdisaini – kaasavat ja jätkusuutlikku lahendust nii brändiloomes kui ka toote-, protsesside ja reeglite disainis. Lahendust, mis läheb inimestele korda.
— Joel Volkov, Creative Director at TANK

Tänases ärikeskkonnas on väga oluline esitada endale küsimusi ning otsida neile vastuseid, vaadata olemasolevat / loodut organisatsioonisiseselt ja lasta vaadata neid ka kõrvaltvaataja pilgu läbi, mõlemad lähenemised on olulised ja vajalikud.Olen selles artiklis esitanud rohkelt küsimusi aga ei paku vastuseid, lahendusi. Oskus mõtestada ja esitada oma ettevõtte arengu jaoks olulisi küsimusi on oskus, vajadus omaette ja neile vastuste leidmine on samuti omaette teema, selgelt ettevõttepõhine, millega tuleks  tegeleda.

Selleks, et ettevõtte arengut planeerida, on vaja mõista, millises arenguetapis te täna oma ettevõttega olete, on vaja analüüsida olemasolevat ning määrata arengut, kasvu soodustavad tegurid, märgata uusi võimalusi jne. Teil on vaja planeerida ka olemasoleva keskkonna  analüüsi etappi ressursse - aega, inimesi ja finantse. Tulevase arenduse seisukohalt on see aeg väga väärtuslik, see on vundamendi ladumise aeg, millele hakata oma äri edendamist rajama ja sellesse tuleks suhtuda respektiga. Liiga sageli hakatakse kiiresti muudatusi ellu viima, mõistmata, et ideestamise, analüüsimise, testimise  jaoks oli jäetud liiga vähe aega. Arendusi tuleks teha koos oma tiimidega, aga hea võimenduse tagab kui võtta ettevõttevälise eksperdi teadmised ja kogemused, sest oma ideedesse on väga lihtne armuda ja ka arendusprotsesside tundmistes võivad firmasiseselt olla teadmised aeg ajalt mitte piisavad.

Covid-19 on saanud osaks meie elust ja sellega seoses tuleb ettevõtjatel pidevalt uusi tõkkeid ületada. Edukad on need ettevõtted, kes suudavad olla paindlikud.  See tähendab, et nende ärimudelisse on paindlikkus juba sisse programmeeritud. Mis tagavad teile paindlikkuse?

Täna räägitakse palju, et tarbijad eelistavad digitaalset ostukogemust. Klientidega rääkides mõistad, et tegelikult ootavad nad mugavust, sõltumata sellest, kas nad ostavad veebist, poest või neid kahte ostukeskkonda kombineerides, ennekõike nad soovivad kõikjalt saada meeldivat ostukogemust ja lahendusi oma vajadustele, probleemidele. Tarbijate teadlikkus ja ootused on kasvanud! Järjest rohkem nad ootavad, et firma mõtteviisis on jätkusuutlikkuse arusaamad.

Veebikeskkondade areng on muutnud tarbijate ootusi füüsiliste keskkondade, kaupluste osas - kiirus, paindlikkus, mugavus, e-kaubanduse lihtsus ja tõhusus on uuteks  märksõnadeks. Ostukogemus, kliendikeskne kogemus müügikeskkondades tuleb ettevõtetel teadlikult kujundada, et seeläbi oma mastaapsust suurendada, äri kasvatada.

  • Alustada tuleks olemasoleva analüüsimisest ja oma tänase ning tulevase potentsiaalse kliendiga rääkimisest, pigem isegi intervjuude tegemisest. Keskkonna analüüsi ja intervjuudest saadud järeldused, uued ideed, uued võimalused võivad anda väga üllatavaid sisendeid äri arendamiseks.

  • Teiseks aspektiks on teenuste ülevaatamine ja arendamine. Kliendikogemuse seisukohalt on oluline, et erinevate keskkondade teenused üksteist täiendaksid, tekitades sünergia ning seeläbi suudaksid enam tarbija vajadusi rahuldada. Ka see kliendikogemuse osa vajab jällegi teadlikku lähenemist, seega disainimist ja olemasoleva analüüsi.

  • Lõpuks on kliendi / tarbija jaoks kriitilise tähtsusega klienditeenindus. Kuidas ja kui professionaalselt temaga suheldakse, teenindatakse, ja seda kõikides teeninduse etappides, tekitades talle positiivseid emotsioone. Jällegi aspekt, mis vajab olemasoleva analüüsi ja edasist oskuslikku disainimist / kujundamist / ja praktilisi koolitusi. 

Ettevõtte KLIENDIKOGEMUSE STRATEEGIA, sõltub teie TOOTEST ja VÄÄRTUSPAKKUMISEST, sellest mida pakute, teie FÜÜSILISEST ja E-KESKKONNAST, kus te pakute ning teie OSTJATEST / tarbijatest / klientidest, kellele te pakute. Välja töötatud ja inspireerivad müügi-ja teenindusstandardid aitavad teil luua suurepärast kliendikogemust, kuidas te pakute. Seega 2022 ja uued väljakutsed - vaata oma ettevõtet oma kliendi pilguga ja võta aega, et mõista, kas sinu firma poolt pakutud teenus / toode / keskkonnad / teenindus  on kliendikeskselt arendatud, kas tema tegelikud vajadused saavad rahuldatud või müüte lihtsalt oma toodet ja loodate, et klient on rahul.

AEG TIKSUB JA UUED VÕIMALUSED TULEB ETTEVÕTTE JAOKS ÄRA KASUTADA! ANALÜÜSI OLEMASOLEVAT KESKKONDA, RÄÄGI OMA KLIENDIGA JA VII MUUDATUSED, ARENDUSED ELLU!


VÄIKE SPIKKER MÕTTETÖÖKS:

  • küsimus pole, kui palju sul kliente on, pigem, kas sinu kliendi vanuselised proportsioonid on muutuses või vananeb sinu bränd koos sinu kliendiga

    • kas sinu klient on muutumatu

    • kas sulle on juurde tulnud uut kliendi segmenti

    • kas sa oled kaotanud oma klienti

  • millal sa viimati uuendasid oma brändi

    • 5 aastat tagasi

    • 2 aastat tagasi

    • ei leidnud sobivat varianti, märgi ise arenduse/täienduse aasta 

    • pole midagi muutunud alates loomisest

  • millal sa viimati uuendasid oma brändi / teenuse / toote müügi või teeninduskeskkondi

    • 5 aastat tagasi

    • 2 aastat tagasi

    • ei leidnud sobivat varianti, märgi ise arenduse/ täienduse aasta 

    • pole midagi muutunud alates loomisest

  • millal sa viimati vaatasid üle oma ettevõtte müügi ja teenindusstrateegia, et need oleks otseses seoses loodava kliendikogemusega?

    • 5 aastat tagasi

    • 2 aastat tagasi

    • ei leidnud sobivat varianti, märgi ise arenduse/täienduse aasta 

    • pole midagi muutunud alates loomisest

Vaadates oma vastuseid ja mõeldes nendele, millisele järeldusele jõudsid? Kas sa peaksid tegema oma brändile ja müügikeskkonnale auditi, laskma neid analüüsida, et saada teada, kas, mida ja kuidas oleks vaja uuendada, arendada, täiustada, et tõsta oma brändi poolt loodavat kliendikogemust ja kasvatades seeläbi oma müüke. See võimaldab  lisaks olemasolevale kliendile saada juurde uusi kliente ja leida endale uusi teenuseid. 

Valik on sinu, aga hea on teadvustada, et areng on vajalik ja seda pole mõtet edasi lükata. Aga läbi analüüsi on hea teada saada ka seda, et kõik on korras.

Maire Milder

kliendikogemuse strateeg / konsultant-koolitaja

https://mairemilder.ee
Previous
Previous

Mida peavad juhid täna oluliseks kliendikogemuse kujundamisel?